Otomotiv sektörü, etki alanının genişliği, diğer sektörlere olan tesiri ve katkısıyla modern ekonominin gelişiminde geniş ve önemli bir yere sahiptir.  İnsan hayatını doğrudan etkileyen bir sektör olması sebebiyle, tüketicilerin talep ve ihtiyaçlarına uygun olarak sürekli bir dönüşüm içinde bulunmaktadır. Otomotiv Sanayi Derneği raporuna göre Türkiye otomotiv pazarı tarih boyunca oldukça dinamik bir görünüm sergilemiştir. Küresel otomotiv endüstrisi bugünlerde dijitalleşme, otonom  sürüş ve alternatif enerjilerle çalışan yeni araç teknolojileri konularında büyük bir devrime hazırlanmaktadır. Türkiye'nin hızla artan nüfusuyla hızlanan konut ihtiyacı ve altyapı çalışmaları, demir yolu ağının yeterli şekilde gelişmemesinden yük ve yolcu taşımacılığının karayolları ile yapılıyor olması gibi sebeplerden dolayı ticari ve hafif ticari araçlara olan talep sürekli artmaktadır. Bununla birlikte Türkiye'de ticari araçlara uygulanan ÖTV oranlarının otomobil segmentine göre daha düşük seviyede uygulanması ilgili araçlara olan talebinin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Bu sebeple, Türkiye hem güçlü iç pazarını hem de Avrupa ve Orta Doğu pazarlarını besleyen, ulusal ve uluslararası firmaların ticari ve hafif ticari araç üretimi yaptığı önemli bir merkez haline gelmiştir ve yeni ürün, kapasite gibi yatırımlarla üretim ve ihracat rakamlarını her yıl biraz daha artırarak dünya pazarındaki yükselişini sürdürmektedir.

Teknolojiyle büyük bir dönüşüm geçiren otomotiv sektörünün 2018 yılında üretim adedi olarak dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye'de ise 1,7 milyona ulaşması beklenmektedir.

Türkiye otomotiv sektöründeki bu üretim artışını takiben otomotiv satışlarındaki rekabet de artmaktadır. Allianz Assistance, satış adetlerini arttırmayı ve müşteri sadakati sağlamayı hedefleyen iş ortaklarına günde 24 saat, yılda 365 gün güvenilir ve güvenli yol yardım (şehir içi-dışı mesafe, servis seçimi vb… göre dizayn edilebilen çekici, kurtarıcı, gezici servis hizmetleri), satış sonrası destek, çağrı merkezi, ikame araç (gün, segment, teminat tiplerine uyumlu yedek araç hizmetleri) ve CRM hizmetleri sunmaktadır.